Baharatların ilk günkü tazeliğini korumak için öneriler!


Çabuk tüketilemediği için saklamanın da biraz zor olduğu baharatların tazeliğini basit yöntemlerle uzatmak mümkün! İşte baharatların tazeliğini korumak için ipuçları


KARANLIK VE SERİN ORTAMDA SAKLAYINBaharatlar nemli ve sıcak ortamlarda çabucak bozulur. Bu nedenle baharatlarınızı kapalı ve serin ortamlarda saklamalısınız.
Örneğin baharatlarınızı ocağın üzerindeki dolaplarda kesinlikle saklamamalısınız. Ya da yemek yaparken baharatları ocağın yanında bekletmemelisiniz. 
Çünkü ocaktaki sıcaklık baharatların bozulmasına neden olabilir. Baharatlarınızı buzdolabında ya da serin bir kilerde saklayabilirsiniz.
SERAMİK SAKLAMA KABINDA TUTUNIşığı engellediği için baharatları seramik saklama kaplarında muhafaza etmeniz yararınıza olacaktır. 
HAVA GEÇİRMEYEN SAKLAMA KAPLARINDA MUHAFAZA EDİNNasıl ki kahveyi açıkta bıraktığınızda kokusu kayboluyorsa aynı durum baharatlar için de geçerli. 
Baharatların hava ile temas etmeleri çabucak bozulmalarına sebep olur. Hava geçirmeyen saklama kapları, baharatlarınızın tazeliğini korumaya yardımcı olur. 
TAZELERİNİ DERİN DONDURUCUDA SAKLAYINYemeklerinizde taze baharatı tercih ediyorsanız, derin dondurucuda saklayabilirsiniz. 
Böylelikle baharatlar bozulmadan uzun süre kalacaktır. Yemek yapmadan önce donmuş baharatları elinizle kolayca ufalayabilirsiniz. 
KİLİTLİ POŞET DE OLURDerin dondurucuda saklamak istemiyorsanız taze ot halindeki baharatlarınızı kilitli poşetlerde de saklayabileceğinizi unutmayın.
Böylelikle hava almayacak ve uzunca bir süre taze kalacaktır. Kilitli poşetlerinizi ışıktan ve ısıdan uzak tutmayı da ihmal etmeyin.  
RAF ÖMÜRLERİ BİR YIL!Baharatlar, bir yıldan sonra tazeliğini yitirir. Bu nedenle satın aldığınız baharatları bir yıldan uzun süre kullanmamaya dikkat etmelisiniz.  
Eğer baharatları ne zaman satın aldığınızı unutacağınızı düşünüyorsanız, kavanozun üzerine not edip süre kontrolü yapabilirsiniz. 
EĞER KOKMUYORSA…Baharatın taze olup olmadığını en iyi şekilde koklayarak anlayabilirsiniz.
Eğer baharatınız artık ilk günkü gibi kokmuyorsa bozulmuş demektir. Bozulmuş baharatı kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Kaynak: HaberTürk

Okunma Sayısı ; 31 views

Baharatların ilk günkü tazeliğini korumak için öneriler! Benzer Yazılar

Türkiye Multilpl Skleroz Derneği Ankara Şubesi, Dünya Multipl Skleroz(MS) Günü dolayısıyla 5 Mayıs Cumartesi günü “Birlikte Güçlüyüz”
ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Bölümü’nün yaptığı bir araştırmaya göre stres başlı başına hücreler üzerinde meydana
İş görüşmesine giderken neden parfüm kullanılmamalı? Havaya parfüm sıkıp altından geçmek doğru yöntem mi? Parfümün sahte olduğu nasıl
Hem kadınların hem de erkeklerin ortak sorunu olan siyah noktalardan basit yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Özellikle ciltteki yağlanmaya bağlı olarak
Her insanda ortalama 90 bin ile 140 bin adet saç teli vardır ve her ay 1 cm kadar uzar. Saç dökülmesini kişi genellikle saçını tararken veya yıkarken

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Baharatların ilk günkü tazeliğini korumak için öneriler! Etiketler