Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir?

Siyah noktalar ergenlik döneminden başlayıp, neredeyse hayatımız boyunca yakamızı bırakmayan bir cilt problemidir. Temizlenmediği takdirde ise bu siyah noktalar, kısa sürede sivilceye dönüşür. Hatta uzun süredir var olan siyah noktaların içi boşaltıldığında, deride bir çukurcuk bırakır. Yazımızda siyah noktaların oluşma nedeni, geçirilmesi için ve oluşmaması için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilmiştir.

Siyah noktanın bilimsel olarak ismi komedondur ve tüm dünya üzerinde en sık rastlanan cilt problemlerinin başında gelir. Cildin üst tabakasının hemen altında yer alan yağ ve biriken kir tabakasının birbirleriyle temasa geçmesi ile oluşur. Başka bir ifadeyle siyah noktalar, oksitlenmiş kir ve ölü hücrelerin ciltteki gözenekleri tıkaması sonucu meydana gelmektedir. Oluşan bu siyah noktaların kesinlikle temizlenmesi gereklidir. Temizlenmediği takdirde siyah nokta kısa sürede sivilceye dönüşür.

Bir cilt problemi olan siyah noktalar cildin sağlıksız, cansız ve mat görünmesine yol açmaktadır. Siyah noktalar genel olarak bazı kozmetik ürünlerin sık kullanılması, cildin yeterince temizlenmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Ancak bazı sebepler de kişinin kendiyle alakalı değildir. Örneğin adet kanamalarından birkaç gün öncesinde ciltteki siyah nokta ve aknelerde artış olmaktadır. Sebep ne olursa olsun ciltte oluşan siyah noktalar hoş bir görünüm sağlamaz. Cilde sanki kirliymiş hissi veren bu durum kişinin psikolojisini de etkilemektedir. Şimdi gelin hemen herkesin derdi olan siyah noktaları daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Siyah noktaların oluşmasındaki en önemli sebep aşırı yağ üretimidir. Özellikle ergenlik döneminde hormonların değerlerinde yaşanan dengesizlikler sonucunda yağ bezleri olması gerekenden daha büyük hale gelir ve neticede yağ üretiminde artış görülür. Doğal işleyişe göre oluşan yağlar gözeneklerden dışarı atılmalıdır. Ancak fazla oluştuklarında gözeneklere giden yollar tıkanır.

Tıkanma tam anlamıyla gerçekleşmişse sivilcenin başlangıç aşamasına gelinmiş demektir. Oluşan siyah noktaların tamamı sivilceye dönüşmez ama her sivilce öncesinde mutlaka siyah noktadır. Ciltte yer alan bakteriler tıkanan kanallarda enfeksiyona neden olurlar. Böyle durumlarda sivilceler kırmızı, büyük ve acılıdır. İyileşmeleri ve iz bırakılmadan giderilmeleri zordur. Bu nedenle antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Siyah noktaların saydığımız bu hormonal durumlar dışında bir de bizim yanlış alışkanlıklarımız sonucu oluşma nedenleri yer almaktadır. Cildin düzenli olarak temizlenmemesi bunların başında gelir. Özellikle her gün makyaj yapan hanımlar, gece yatmadan önce iyice temizlemezlerse, gözeneklerde biriken kimyasallar ve kirler zamanla siyah noktaları oluşturur. Bu yüzden makyaj yapsanız da yapmasanız da, her gece yatmadan önce cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yüzünüzü yıkamalı ve ardından nemlendiricinizi uygulamalısınız


Siyah noktalar hepimizin yüzünde veya sırtında mutlaka olur. Kişiye göre bazılarının çene bölgesinde, bazılarının burun kanatlarında, bazılarının ise dekolte kısmında yoğunlaşmaktadır. Ancak bunların da yoğun oldukları dönemler farklı şekildedir. Peki, ciltteki siyah noktalar en sık hangi dönemlerde ortaya çıkar?

  • Çok sık kozmetik ürünler kullanıldığı zamanlarda cilt gözenekleri tıkanabilir ve böylelikle siyah noktalar oluşabilir.
  • Kadınlarda regl döneminin öncesinde hormon değişikliklerine bağlı olarak siyah noktalarda artış görülür.
  • Ergenlik dönemi, siyah noktaların oluşmasında etkili olan tüm zeminlerin hazırlandığı bir dönemdir.
  • Cilt hassasiyeti olan kişilerde yaz günlerinde güneş ışığına aşırı maruz kalmak siyah noktalarda artışa neden olabilecek bir durumdur.
Okunma Sayısı ; 14 views

Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir? Benzer Yazılar

Hamilelik boyunca cinsel ilişkide bulunmakta herhangi bir sakınca yoktur. Cinsel ilişki, anne adayının rahat hissettiği haftalara kadar serbesttir. Bu
Zannedildiğinin aksine, kadınlarda cinsel sorunlar erkeklere aslında daha fazla görülüyor. 27 ülkede yaklaşık 12 bin kadını takip eden uluslararası
Türkiye Multilpl Skleroz Derneği Ankara Şubesi, Dünya Multipl Skleroz(MS) Günü dolayısıyla 5 Mayıs Cumartesi günü “Birlikte Güçlüyüz”
ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Bölümü’nün yaptığı bir araştırmaya göre stres başlı başına hücreler üzerinde meydana
Çabuk tüketilemediği için saklamanın da biraz zor olduğu baharatların tazeliğini basit yöntemlerle uzatmak mümkün! İşte baharatların tazeliğini

Toplam 0 Yorum Yapılmış

Alttaki formu doldurup yorumunuzu ekleyebilirsiniz
Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer ve Önlenir? Etiketler

sohbet odaları